You can find us now on the Metalshop.EU !

Visit our new site, which we have full of news and a larger selection of products!


Horror movies

Strašidelné filmy to měly v éře černobílého a němého filmu zprvu poměrně jednoduché, a tak není divu, že se zfilmování jako první dočkaly největší knižní legendy žánru (o vývoji hororu jako takového pojednává tento náš článek) – Frankenstein (1910, 1931 1957) a Drákula (1931, 1958). Dle vícera letopočtů vedle titulů potom můžete směle usuzovat, že přestože se žánr vyvíjel, stěžejní díla zůstávala názvově stejná a jen se měnily kulisy. Tyto filmy většinou navíc nebyly čistě hororové, ale přimíchávaly i určitou porci sci-fi a fantasy ingrediencí.

Prvním skutečným zlomem v hororovém žánru pak byla Godzilla (1954), která smíchala japonskou preciznost s řádně strašidelným konceptem. Americký remake z roku 1998 potom do celého mixu přimíchal více akce i komediální vsuvky. Zpátky ale ke zlomovému období let šedesátých – právě zde se totiž začínaly psát dějiny ve smyslu většího důrazu na lidskou psychiku. Svého dosáhl Alfred Hitchcock, velkého úspěchu se zombíky se zase dočkal George Romero (Dawn of the Dead a Day of the Dead) a zfilmování si zasloužil i geniální hororový klasik Edgar Allan Poe.

To pravé „maso“ však začalo až na počátku let sedmdesátých, kdy se konečně na světlo světa podívaly horrory na motivy děl Stephena KingaOsvícení (The Shining) a Carrie. V roce 1975 pak všechny ohromil Steven Spielberg, když zrežíroval Čelisti. Poprvé se v žánru výrazněji prosadil i John Carpenter, který debutoval s Halloweenem, aby později ohromil legendární Věcí (The Thing). Období ale i tak patřilo legendám: vždyť v letech 1979-1990 vznikly takové klasiky jako Alien, Friday 13th, Nightmare on Elm Street a Texas Chainsaw Massacre. Na konci osmdesátých let se do podvědomí lidí začaly dostávat i hororové komedie, které nejlépe prezentuje trilogie Evil Dead (u nás k dispozici zboží z filmu Army of Darkness) a Braindead.

Další vývoj žánru se (tak trochu bohužel) zasekl u remaků starých klasik a využívání starých principů. Byly zde však i novinky: Interview s upírem přineslo jiný pohled na mýtus Nosferatu, Blair Witch Project si pohrávalo s „filmy podle skutečné události“ a Mlčení Jehňátek zase dále rozpitvávalo otázku lidské psychiky

Po přelomu tisíciletí pak následovaly remaky a také několik nových kousků jako Final Destination, House of 1000 Corpses a předělávky japonských hororů. Velkou popularitu si nejen u nás získal Kruh (The Ring). Současné horory pak také kladou velký důraz na přímé zobrazování násilí – příkladem budiž již zmiňované Final Destination nebo série Saw. Kam ale dále kráčí hororový žánr? Nevíme, ale Prometheus slibující návrat ke klasické atmosféře Vetřelců v nás budí naděje.

Naše nabídka produktů zahrnuje:

Legendární postavy žánru: Dracula, Frankenstein, Pinhead, Nosferatu

Čisté horory: Dawn of the Dead, Day of the Dead, Friday 13th, Halloween, House of 1000 Corpses, Nightmare on Elm Street, Saw, Shining, Texas Chainsaw Massacre, The Crow

Sci-fi: Alien

Horory s komediální příměsí: Army of Darkness

Filmy a seriály podle her: Resident Evil


Mohlo by vás také zajímat:

Horror >>

Hororové hry >>

Fantasy >>

Sci-fi >>

 

Zpět na filmy >>JOIN US